Królewski połóg

Królewski połóg

Wydawać by się mogło, że poród będzie najtrudniejszym i najbardziej wymagającym zadaniem dla kobiety. Jednak mam takie spostrzeżenie, że to połóg stanowi największe wyzwanie. Połóg trwa 40 dni, 6 tygodni, jest czasem poznawania się z dzieckiem i jego potrzebami. Dostosowaniem swojego rytmu dnia do potrzeb nowego członka rodziny. Ale przede wszystkim jest okresem, w którym kobieta powinna regenerować się, po niezwykle ciężkim wysiłku jakim jest poród. Bardzo często obserwuję kobiety po porodach domowych, które niemal natychmiast wracają do codzienności przepełnionej obowiązkami życia domowego. A przecież natura doskonale wie co robi, zatem należy jej zaufać i podążać za potrzebami ciała i ducha. 

Aby ułatwić sobie ten czas należy przygotować się do połogu poprzez stworzenie planu. 

Pierwszy tydzień (w łóżku): poznanie nowej rzeczywistości, stany przejściowe noworodka, rozkręcenie laktacji. Bądź wyrozumiała, nie tylko twoje dziecko się uczy, ale i ty uczysz się jego. Niezależnie, czy jest to twoje pierwsze potomstwo, czy kolejne każde jest inne. Ma inne potrzeby, inną wrażliwość. Daj sobie czas i przestrzeń dla emocji. Zaproś do swojej przestrzeni partnera, niech razem z tobą opiekuje się maleństwem. Leżcie razem, tulcie się. Wykorzystajcie pomoc i wsparcie najbliższych, by wyręczyli was w zakupach i gotowaniu. 

Drugi tydzień (na łóżku): troska o ciało i duszę, wsłuchanie się w swoje wewnętrzne potrzeby, zmiana rytmów – początek stabilizacji. Nawał minął, laktacja nabiera tempa i równowagi, krwawienie się zmniejsza, nabierasz siły. Umiesz rozpoznać głód, zmęczenie u swojego dziecka. Udało Ci się przespać ciągiem 2h – sukces! 

Trzeci tydzień (przy łóżku): profilaktyka przed spadkiem hormonów. Spełnij swoje małe marzenie, weź długą i przyjemną kąpiel, w czasie kiedy partner weźmie malucha na spacer. Zjedz ulubiony deser. Zaproś do swojej przestrzeni zaprzyjaźnione kobiety, które zaopiekują się tobą. Korzystaj z pogody, gdy tylko jest, wyjdź na krótki spacer.

Czwarty-szósty tydzień: ćwiczenia, masaże, przyjemności, ocena czasu, który dotychczas minął, analiza. Spisz swoją historię porodową, możesz pisać także dziennik połogu. Wylej na papier trudy, radości, sukcesy i porażki. Wiedz, że nie jesteś sama. wielu rodziców przechodzi przez podobne trudności. Spotkaj się z koleżanką ze szkoły rodzenia, która urodziła w podobnym do Ciebie terminie, nikt nie będzie bardziej na bieżąco rozumiał twoich myśli. 

Zakończenie połogu – Cerrada, czy słyszałaś już o niej? 

Podobne wpisy